Samo je jedno u životu copyja vrijedno
"Pravilo jednog" dobro radi i na manje očekivanim mjestima od CTA-ova i landing stranica. To su rečenice i paragrafi, tekstovi i naslovi. Kliknite i doznajte kako i zašto ga rado koristimo.
Ako pratiš naš newsletter, većina ovog teksta ti je poznata pa slobodno preskoči. Ako ne pratiš naš newsletter, ne znam možemo li i dalje biti prijatelji! Tu se prijavi jer šaljemo samo super korisne stvari.
U online komunikaciji i oglašavanju postoji pravilo koje kaže:
Od korisnika uvijek i svugdje traži samo jedno.
Zašto?
Da ga ne zbuniš.
Ne želiš dovesti korisnika u situaciju u kojoj ne zna što napraviti sljedeće. Baš zato su dvije najčešće primjene ovog pravila upravo na:
- Pozivima na akciju (prijavi se ovdje, klikni za još…)
- Landing stranicama (koje najbolje rade kad imaju samo jedan zadatak)
Pametniji od nas kažu da su ovo razlozi zašto "pravilo jednog" funkcionira:
1. "Paradox of choice" je teorija koja kaže da suočeni s više izbora često ne odabiremo niti jedan. Jer ako odaberemo pogrešan, znamo da smo sami krivi pa padamo u depresiju i spotičemo se po anksioznosti.
2. Multitasking. Nemoguće je kvalitetno se fokusirati na više od jedne stvari istovremeno (čak i ako smo žene!). Mit je davno srušen! Buaaaa!
Jedno (mjesto) gdje ga najmanje očekuješ
"Pravilo jednog" dobro radi i na manje očekivanim mjestima od CTA-ova i landing stranica. To su rečenice i paragrafi, tekstovi i naslovi.
Radi i kad od korisnika ne tražiš jednu "akciju", nego da, primjerice, zadrži fokus na jednoj informaciji ili zapamti (jednu) poantu iz prodajnog teksta.
Primjenjivo je čak i u samom tonu komunikacije. Ako pišeš tekst o napuštenim životinjama, želiš da čitatelj kroz tvoj tekst razvije barem jednu emociju. U ovom slučaju tugu, koja će se pretvoriti u solidarnost i poriv za akcijom (udomljavanje).
Odakle nam to jedno pravilo
Definirali su ga još 1920-ih, a odnosilo se na konstrukciju novinskih oglasa i kuhalo po receptu koji čitatelji i danas rado kušaju:
- Jedan čitatelj (muškarac u pedesetima)
- Jedna velika ideja (bezbolan povratak u mladost)
- Jedno obećanje (bit ćeš opet omiljen)
- Jedna ponuda (Porsche Carrera na akciji!)
Pratite me? Da smo ga tražili da nađe ljubavnicu, tetovira podlakticu, popne se na Himalaju, kupi Porsche, Harley i novu kosilicu, vjerojatno ne bi napravio ništa od navedenog.
Jedna ideja po rečenici i paragrafu
Evo loš primjer prodajnog paragrafa s weba jednog startapa:
Naš Bot-o-kultivator 3000 chata s vašim web korisnicima na bilo koju temu, bilježi i analizira sentiment korištenih emotikona, a kad stvari odu predaleko, njegov će intuitivni machine-learning softver, razvijen u Strava tehnologiji od strane domaćeg startupa iz Gornje Batine, obilježiti i blokirati govor mržnje.
Ovdje smo htjeli reći sve i odmah. Pa smo dobili neprohodni kaos. Rečenice trebaju biti kraće, a svaki paragraf komunicirati samo jednu ideju, tj. baviti se jednom temom.
Jedna zadaća svakog naslova
Jedini zadatak naslova je da potakne korisnika da ga klikne. Kao što je i zadatak prve rečenice prodajnog teksta da te potakne na čitanje druge rečenice. Pa je zadatak druge rečenice da pročitamo treću. I tako dalje.
Evo sjajnog primjera senzacionalno loše kombinacije naslova i poziva-na-akciju:
Što da radim, što?! Da čitam? Da pišem? Da se prijavim? Aaaaaaaaaaaaaa!
Jedno polje u prijavi za newsletter
Ovo isprobajte sami. Dodajte u newsletter prijavu više od jednog obveznog polja (e-mail) i gledajte kako se broj prijava smanjuje. (npr., spol, dob, grad, zanimanje, interesi i sl.)
Jedna poruka i jedna akcija na Facebooku
Klikni like, stisni share, ostavi komentar, isprintaj pa ovjeri kod bilježnika, pošalji nam natrag poštom i obavezno sve to snimi. Tražite na Facebooku više od jedne akcije i dobit ćete - negativne reakcije.
Vrijedi i za poruku, kad u jednom statusu želite i prenijeti informaciju, i pozvati na klikanje, i prezentirati ponudu, i tražiti interakcije, i da kupe vaš proizvod.
Jok. Ne radi.
Landing stranica ima samo jednu zadaću
Cilj svake landing stranice je da ublaži skok između oglasa i tražene akcije (konverzije), dodatno motivira korisnika ili mu (najčešće) nešto ponudi zauzvrat. Primjerice:
- ostavi e-mail adresu i dobit ćeš naš genijalni e-book
- preuzmi kupon i ostvari 25% popusta na žute kroksice
- prijavi se na naš seminar i doznaj kako rade žarulje
Landing stranica radi samo onda kad korisnik nema drugih mogućnosti, linkova u navigaciji ili footeru, nego ili klikne "x" ili napraviti konverziju koju ga tražite. (Usput, recept za efikasnu landing stranicu identičan je gore spomenutom receptu iz 1920-ih!)
Gdje još "pravilo jednog" dobro radi na webu?
Recite nam uživo na Copyraonici (7. ili 14. srpnja!)
Prijavite se!(Da, da, ovo je bila jedina poanta ovog prodajnog teksta!)