Kako razlikovati sadržaj na webu: Content marketing i Native advertising
Vjerojatno su vam pune uši pojmova kao što su content marketing i native advertising, ali nećemo stići daleko, ako se ne dogovorimo što oni točno predstavljaju.
Content marketing i native advertising dva su buzz pojma o kojima bruje agencije i oglašivači.
Nažalost, puno je detalja i dalje nejasno, a po starom balkanskom običaju, prodaju se muda pod bubrege. Kad se u igru još uključe PR i klasično web novinarstvo, a uključe se uvijek, nastaje kaos od kojeg oglašivače i agencije bole pametne glave.
I čitatelje, ali tko njih što pita.
Igrači na sceni su, pojednostavljeno, content marketing, native advertising, klasično web novinarstvo i PR objave.
Umjesto nabrajanja karakteristika, infografikom u nastavku pokazat ćemo vam konkretne primjere (benefit).
Ako želite znati više, pročitajte i tekst ispod grafike.
Koje su onda razlike u web sadržaju i što je što
Content marketing je brendirano novinarstvo, sadržaj objavljen isključivo na nekom od kanala brenda. Na korporativnom blogu ili web stranici brenda, YT kanalu, social media kanalu…
Ideja content marketinga, često loše prenesena u stvarnost, jest komuniciranje BENEFITA proizvoda i usluge kroz pričanje praktično primjenjivih priča (storytelling, buzz, buzz!), umjesto dosadnog nabrajanja KARAKTERISTIKA.
Nikoga više ne zanima koliko piksela ima vaša kamera. Pokaži mi 10 načina kako da jednostavnim trikovima snimim bolje fotke i više ću voljeti tvoj brend.
Native advertising je marketinška poruka prilagođena kanalu i formatu u kojem se nalazi. Ukratko, advertorijal na webu. Prolistate li tiskane novine, još uvijek ćete pronaći promo članke koji glume novinske članke.
Kako je content marketing dio native oglašavanja, ideja je ista. Komunicirati benefite proizvoda, ne nabrajati karakteristike. Ne, native advertising nije malo opširnije napisan oglas, utefteren u poziciju članka. To si objesite mačku o rep.
Jeste li pomogli svojem korisniku?
'Pet načina kako mobiteli mijenjaju fotografiju' powered by Proizvođač Mobitela, objavljeno na novinskom portalu je native. 'Pet stvari koje može naš seksi fotić' na tom istom portalu, u obliku članka, jest običan oglas. Nije native.
Ovo dvaput pročitajte. Triput. Četiri puta. Pa još jednom. To. Nije. Native. Nemojte lagati ovaj naklikani narod.
PR objave su najčešće izvještaji ili najave. Mogu biti plaćene, što bi trebalo biti jasno istaknuto. Ne moraju biti plaćene, ako su dovoljno zanimljive, dovoljno nove i dovoljno seksi da ih urednik prepozna kao sadržaj koji će biti klikan.
Ako vidite isti tekst na više portala, to je PR. Ako je urednik ili novinar uzeo PR kao motiv ili "lead", od toga napravio intervju ili priču, to je već novinarska priča i tu nema baš ništa loše. Sve dok čitatelj zna što čita i tko stoji iza toga.
Klasično (web) novinarstvo bi čitatelja trebalo štititi od utjecaja marketinga i PR-a.
Ako ste se prestali smijati...
Web novinarstvo ima isti zadatak kao i sve ostale vrste novinarstva. Izvještavati i educirati javnost, stavljati vijesti u kontekst koji čitatelju daje uporabnu vrijednost. Povezivati ono što se na prvu ne vidi. Propitkivati SVE, uvijek bez iznimke.
Ako ste još uvijek ovdje i zanima vas više, kliknite na ovaj super seksi izvještaj Digiday konferencije. Vidjet ćete da formati i definicije marketinških web tekstova idu i dalje. "Social-in-stream content", "paid-search-listings", "programmatic-native" i sl.
Koga uopće briga za razlike?
Zašto je ovo bitno? Zato što samo onda kad znamo koji točno format sadržaja (oglasnog ili ne) radimo, znamo kako pristupiti izradi tog sadržaja. Ne možemo napraviti kvalitetan content, ako ga pišemo kao PR, niti možemo osmisliti pristup za native, ako ne razumijemo format.
Za kraj, primijenite naučeno i javite nam o kakvoj se vrsti web sadržaja radi u nastavku:
Želite li detaljnije popričati o navedenim formatima, saznati kako kreirati sadržaj za određene platforme te kako riječima animirati korisnike, dođite na Copyraonicu.